Jõuluaeg toob meie ellu stressiallikaid, mida igapäevaelus ei pruugi olla.
See põhineb kõrgendatud ootustel paljude asjade osas: tuleb leida pühadeaega sobivad õhustik, toit, tuju, üritused, kohtumised…. On vaja mõelda, kuidas olla sobiv külaline, üritusekorraldaja, laps, õde, vend, abikaasa… Pead lähemalt ja tihemalt suhtlema paljude inimestega, kellega tavaliselt kontakt puudub. Rääkimata sellest, et jõuluaeg kulutab tavalisest rohkem raha.
Ootused viivad tihtipeale paraku pettumusteni. Pingeid tekitab ja võimendab alkoholi pruukimine, mida pühadeajal samuti tihedalt ette tuleb.
Paarisuhte seisukohast tasub jõuluajaks valmistuda kahel viisil. Esiteks mõelge, mis teile siis tavaliselt stressi põhjustab ja kas tänavu võiks midagi teisiti teha, et seda vähendada.
Kasutage seda väljakutset suhte tugevdamiseks, milleks jagame siin nõuandeid. Need pärinevad eri suhtenõustajatelt, kes reaalselt tegutsevad.
1) Looge jõuluettevalmistusteks sobiv meeleolu. Lülitage välja televiisor ja telefonid, süüdake küünlaid, kokake midagi kiiret ja head või ostke valmistoitu.
2) Mõelge, milline oleks ideaalne jõuluaeg. Kuhu lähete, kellega aega veedate, mida süüa tahate (see ei pea ju olema traditsiooniline jõulutoit), mida kingiks tahaksite. Kaua pidustused peaksid üldse kestma?
3) Mõelge läbi, mida te peate jõuluajal kindlasti tegema – keda külastama jne. Siis püüdke selle kõrvale lisada midagi punktist nr 2.
4) Kaaluge võimalust öelda sugulastele ja/või sõpradele, et ühise jõulu asemel võiks nendega koos veeta ühel pimeda jaanuari nädalavahetuse. See võimaldab midagi kahekesi teha ja samas võite kalleid inimesi ikkagi peagi näha.
5) Pange ootused jõuluajale täpselt kirja, et teaksite, milleks valmistuda. Kui võimalik, jagage kohustused kahevahel ära.
6) Kui partner või keegi teine pole jõuluaja saabudes oma kohustusi täita suutnud, ärge hakake selle üle tülitsema. See pole tüli väärt, vähemalt praegu. Vähendage ootusi ja olge tänulikud selle eest, mis on hästi.
Arvestage juba ette sellega, et keegi suudab teis nagunii pettuda, ükspuha kui palju vaeva näha. Peamine on võtta jõuluajast parim, mida te suudate.
7) Kui teie juures peatub jõuluajal inimesi või teie peatute ise kellegi juures, leidke kindlasti ainult kahele mõeldud ‘kvaliteetaega’.
See võib olla varakult seltskonnast eraldumine, et õhtu koos kahekesi veeta; jalutuskäik pargis; kesköine sööming – peaasi, et saate lastest, sugulastest või sõpradest eemale tõmbuda. See aitab suhet kursil hoida ja võimalikke pingeallikaid läbi rääkida.
Aga mis peamine, ükspuha millised jõuluaja-vestlused ei tohiks toimuda alkoholi kaasabil!