Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Meeldiva kaaslasega koos

Kas alustada suhet sõbraga? 3 asja, mida endalt küsida

Pole midagi üllatavat, kui armastus kasvab välja sõprusest. Armastus on lõppude lõpuks iga lähedase suhte üks komponent. Isegi vihkamine võib armastust peita!

Sõprusest edasi arenenud armastus võib olla väga elevust tekitav. Te olete juba mingil moel lähedased, teate vähemalt osaliselt teineteise häid ja halbu külgi, ehk isegi veidrusi ja saladusi. Teil võib olla omi teemasid ja nalju, mida kasutate just eelkõige omavahel. Võimalik, et olete teineteist tutvustanud oma perele, sõpradele ja muudele lähedastele inimestele.

Kui aga mängu tulevad sellised teemad nagu füüsiline intiimsus ja teineteisele pühendumine – kõige vabamadki armusuhted ei saa ilma neid läbi töötamata –, kahe inimese vaheline side muutub. Mis oli enne piisav, ei pruugi enam olla. 

Sestap soovitab AmoreMi.ee toimetus enne sõbraga suhtele mõtlemist küsida endalt kolm rasket, aga vajalikke küsimusi. Võimalusel hiljem ka temalt. Sellest on palju kasu kinnitamaks, et viibite tõesti hingeliselt samal leheküljel.

Kas te soovite sama asja?

Kas te tõesti soovite teineteisega suhet alustada? Kas peate teineteist atraktiivseks nii kehalt kui ka vaimult? Kas mõlemad usuvad, et füüsilise suhte alustamine võib olla teie jaoks loogiline järgmine samm edasi, mitte lihtsalt mingi fantaasia/uudishimu rahuldamine? 

Mõte sõbraga suhte alustamisest võib teie vahele tuua uusi pingeid ja hirme: tema kaotamise, enda lolliks tegemise ja muu sellisega seonduvaid pelgusi. Muidugi ka kahtlusi, et ega ma ruttu ümber ei mõtle – või ei tee seda tema.

Sellistele küsimustele vastamine võib olla keeruline juba üksi, veel rohkem koos temaga. Aga see on vajalik, kui tahate suhtele võimalikult soodsa kasvukeskkonna anda, sest teid tõepoolest huvitab, mis siit tulla võiks.

Kas olete mõlemad suhteks valmis?

Lihtsalt suurest meeldimisest ei pruugi piisavat stardipakku saada, kui üks teist pole tegelikult uueks suhteks lihtsalt valmis. 

Kaks inimest ei viibi oma soovide ja valmidustega alati sarnases punktis. Kui üks on näiteks mõnes eelmises suhtes kinni, seab see millegi uue alustamisele suure bloki. On muidugi ka teisi põhjuseid, miks uue tõsise suhte alustamine just nüüd ja praegu üle jõu käib, näiteks vajadus kuhugi kaugele ära kolida. 

Seda teemat on ihaldusväärse sõbraga ilmselt kergem arutada kui eelnevat. Kuna te olete sõbrad, siis oled ilmselt vähemalt pealiskaudselt niigi kursis, mis toimub tema elus ja suhterindel.

Kui hea tiim te olete?

Senise “vaid sõbraga” suhet alustades paneb elu (taas) proovile ka selle, kui hea tiimi te moodustate. 

Esimese hooga näete, kas omavahel suhtlemine ja eri teemade arutamine muutub kergemaks või mitte (või jääb samaks). Kuigi sõbrasuhtes leidub samuti kohta omanditundele ja armukadedusele, võivad need armusuhtes uue värvingu ja laengu omandada. Nt ei pruugi enam olla nii kerge rääkida eksidest, endistest suurtest armastustest või millised inimesed kummalegi üldse meeldivad.

Tiimiteema puudutab ka teie ühist kulgemist üldisemalt. Kumbki võib hakata isiklikumalt võtma seda, kui palju teine hilineb, plaane ära unustab, teiste inimestega suhtleb, suhtes olemiseks saadaval on (nii vaimselt kui ka puht ajaliselt) jne jne. “Üle kontrollimisele” läheb ka see, kas kumbki on rahul sellega, kui palju teine suhtes aktiivsust üles näitab või eelistab asjadel kulgeda lasta.

Eraldi teemaks võivad kujuneda seni tühisena tunduda võinud asjad, kui palju kumbki tahab teiste ees partnerile õrnust üles näidata – alustades avalikus kohtades käest kinni hoidmisest. 

Õnneks olete teie kahe toimimist tiimina saanud tõenäoliselt testida niisama sõbrustamise ajal, nii et siit ei pruugi ebameeldivaid üllatusi palju võrsuda. Küll tasub arvestada, et sõbraga suhet alustades saavad paljud (pisi)asjad uue värvingu ja tähenduse ning nendega ei saa jätta arvestamata.

Mida veel teada?

Kuigi armu- ja sõprussuhetel on palju ühist, tekib armusuhetes üldiselt rohkem vajadust ühiselt otsuseid teha ja teineteise arvestada. Kuni selleni välja, milline on tema “armastuse keel” ehk milline käitumine talle turvaliselt ja armastavalt mõjub ning kuidas ta ise õrnu tundeid välja näitab, kui üldse.

Vähem tasub karta ilmselt seda, et kas sõprus lõppeb ka, kui suhtest asja ei saa. Kui juba armusuhteni jõudsite, olite teie omavaheline suhe nagunii oluliselt muutumas – rahuldas teie varasemaid vajadusi, aga mitte uusi. 

Suhteuurijad on välja toonud, et enamik suhteid algab nagunii sõprusest või eelnevast suhtlemisest neutraalsel pinnal. Üks päris värske uuring kinnitab, et nii algab kuni kaks armusuhet kolmest, eriti vanusegrupis 20–30. 

See tundub loogiline, sest 20. eluaastates ongi paljudel elavam seltskonnaelu kui 30.-tes, mil hakkavad üha rohkem peale pressima kohustused, sest on võetud pangalaene ja muid suuri kohustusi.

Eraldi uuringud on kinnitanud, et inimesed on sõprussuhte enamaks arendamise mõttele üldiselt üsna avatud. Paljud isegi eelistavad seda varianti, kuna saavad teist inimest nii esmalt tundma õppida.