Hea suhe tähendab eelkõige, et partnerid tunnevad vaimsel pinnal sidet. Nad austavad teineteist, naudivad üksteise seltskonda ja suudavad teise erinevustega leppida. Selline suhe tekitab turvatunnet ja tugeva MEIE-tunde.
Hea suhe ei teki ega kulge niisama, selle nimel tuleb natuke pingutada ja selleks hingeliselt valmistuda, et olla parim kaaslane, kes suudad olla. Aga kuidas valmistuda? Kuidas vallalisepõlve mitte „kasutult“ mööda saata?
Uurime asjatundjatelt, kuidas nemad soovitavad enda kallal tööd teha ja millele keskenduda.
Ava end. Hea suhte tekkimist takistab paljudel juhtudel soovimatus või suutmatus partneri ees haavatav olla. Nii mõnigi võtab nõuks enda avamisega oodata. See võib viia aga pidevalt kaitses olemise või ka enda ümber läbitungimatu müüri loomiseni.
Pidev kaitsesolek võib väljenduda nii liigse tundlikkuse kui ka partneri kallal näägutamisena. Halvemal juhul jääb potentsiaalselt hea partner kõrvale, sest mingi tunnus või omadus muudab ta automaatselt ebasobivaks – amet, hobid, kasvõi pikkus, mis iganes. Või siis püüad ainult teatud asjas sobivaid isikuid – näiteks kutti või neiut, kes oleks piisavalt kuuma välimusega, et teised ikka kadestaksid.
Keegi pole täiuslik ja põhjuse suhet luua võib leida absoluutselt igaühega. Aga enda mitte avamine võib teisi eemale tõugata. Kes on emotsionaalselt suletud, mõjub nii partnerile kui ka teistele kaugelviibiva ja igavana.
Liigne klammerdumine. Mõni inimene vajab teiste heakskiitu või armastust nii väga, et ei tunne end iseseisvalt sugugi hästi ja võib koguni ründavaks muutuda. See seab kõigile teda ümbritsevatele inimestele liigse surve ja ei aita ka survestajat. Ainuüksi mõte hüljatud saamisest muutub talumatuks – mis muudab omakorda inimese veel omandihimulisemaks ja paindumatuks.
Ära lükka elu edasi. Parim viis heaks suhteks valmistuda on elada rahuldavat elu kohe nüüd ja praegu. Paljud lükkavad meeldivaid sündmusi ja kogemusi edasi, sest ootavad kedagi erilist, kellega neid jagada. Näiteks mõni ei lähe vallalisena isegi reisima. Aga siin tuleb kasuks mõtteviis, et kui maailmas on midagi avastamisväärset, siis on see sama avastamisväärne ilma kaaslaseta.
Uuri ennast. Uuri oma nõrku kohti ja käitumismustreid. Kui mingi probleem eri suhetes aina kordub, on see murekoht, mida lähemalt uurida.
Lepi erisustega. Mõtle tingimustele, milles sa üles kasvasid, ja võrdle seda teiste kogemustega. Mõnigi eeldab, et tema kombed ja harjumused on ainuõiged.
Tavaliselt võtame oma hoiakud ja tõekspidamised ka suhtesse kaasa. Paraku on igaühe taust erinev, alustades sellest, kuidas tema peres tehti. Kui isiklikku lähenemist peale surud, teeb see suhtele pigem liiga.
See kehtib eriti tülide puhul: kuidas tülitsed ja probleeme lahendad, kuidas viha ja stressi väljendad, kuidas isiklikku infot jagad, kuidas tundeid väljendad, millisena näed naistele või meestele sobivat käitumist ja soorolle. Kui saad aru, et inimesed mõtlevad erinevalt, suudad ehk vähem isiklikult võtta, kui partner ei käitu täpselt nagu ootad.
Las aus sõber kommenteerib. Palu lähedasel sõbral oma nõrkusi ja probleemseid kohti kirjeldada. Kasuks tuleb, kui tal on endal heas suhtes olemise kogemus.
Jälgi oma käitumist ja reaktsioone. Mida tulisemalt või tugevamalt millelegi reageerid, seda tõenäolisemalt on see sinu jaoks valus teema, mis kujuneb suhtes olles probleemide allikaks.
Kui tahad end paremini tundma õppida, võid seda pikema aja jooksul jälgida. Vaata, kuidas sa mingis kindlas olukorras reageerid, milline on kehakeel ja isiklik reaktsioon kindlale emotsioonile.