Inimene ei peaks lihtsalt hasardist või harjumusest sebima ja kohtingutel käima. Kui oled parajasti vallaline, on sul tavalisest rohkem aega enese jaoks. Kasuta seda, et mõelda, kes sa üldse oled, mida elult soovid ja suhetelt ootad.
Keegi ei taha igavesti üksi olla, aga elus on perioode või etappe, mille vältel oleks mõistlikum mitte kohtingutel käia – sest maailmas on juba niigi palju suhteid, mis poleks pidanud üldse algamagi.
Toome välja 5 etappi elus, mille vältel oleks targem üksi olla.
Tunned, et sul on vaja midagi tõestada
Seesmine vajadus maailmale midagi tõestada on levinud probleem, eriti, kui oled oma kohtinguelu kvaliteedile ja parandamisele palju mõelnud. Ebakindluses pole ka midagi üllatavat, sest paljud tunnevad, et atraktiivsed inimesed pole neile lihtsalt kättesaadavad.
Aga vajadus tõestada ei pruugi kaduda ka siis, kui oma kohtinguoskusi arendad ja saad rohkem edu maitsma. Seejärel on isegi raskem leppida mõttega, et sa ei tea, mida teed, või ei saavuta tulemusi. Või siis tahad eksile lihtsalt näidata, et ei jäänud teda taga nutma.
Olgu põhjus, milline tahes, saavutusvajadus võib tekitada nõiaringi, mis paneb kohtinguelu vaatlema kui eesmärki iseeneses. Tegelikult peaksid aga keskenduma inimestele, kellega kohtamas käid.
Kui kohtingulkäimise eesmärk on omaenda ebakindlust mahendada, kasutad sa teist inimest lihtsalt ära (isegi, kui ta teeb seda samal eesmärgil). Ja see meenutab taaskord, et sa otsid väljaspoolt oma väärtusele kinnitust, mitte ei usu sisimas, et oled jaoks piisavalt hea. Aga kui sa ise oma väärtusesse ei usu, millise suhte sa sellele tulevikus rajad?
Arvad, et keegi teine saab su õnnelikuks teha
Romantilistes filmides on kõik nii lihtne: õiged inimesed kohtuvad, elu muutub paremaks, kõik laheneb lausa iseenesest, õnnelik lõpp.
Kurb tõsiasi on aga, et uus partner ei muuda tegelikult sind paremaks. Ta ei aja ka su probleeme korda. Ta ei lahenda asju, mis sulle enda juures ei meeldi. Ta ei saa sulle pikas plaanis anda midagi, mida sinu sees napib. Eriti õnnetunnet.
Arvad, et oled selle välja teeninud
„Väärt olema“ pole sama asi, mis „ära teenima“. Me kõik oleme väärt, et keegi meid armastaks. Aga armastust ei saa kindlal viisil välja teenida.
Kui usud, et kindlal viisil käitumine peaks tooma kindlaid hüvesid või saama kindlal viisil vastatud, või eeldad, et sinu omadus x peaks saama viisidel y ja z tasustatud, võib su lähenemine suhetele osutuda nii jäigaks ja mehaaniliseks, et mürgitab uusi suhteid juba eos.
Ära lähene inimestele eeldusel, et suhted on kaup ja sul on õigus teatud asjade eest teatud asju vastu saada. Sellest võib piisata, et kellelegi lähemale jõuda, aga inimesed jäävad kokku püsima hoopis teistel põhjustel – näiteks sobivus ja ligitõmme.
Suhte jaoks pole aega
Vahel pole asi üldse sinu vajaduses natuke üksi olla või asju läbi mõelda. Vahel juhtub elus lihtsalt nii palju, et kohtingueluks pole aega või energiat, isegi, kui selle vastu suurt huvi tunned.
Ükspuha, kuidas selleks valmistuda, elu võib sundida kohustusi või muid tegevusi prioriteediks seadma. Kui sa ikka 12-15 tundi päevas töötad, või siis korraga töötad ja õpid, ei pruugi selle kõrvale mahtuda palju muud kui kodus magamine. Või kui sa oled väga öise eluviisiga, pead arvestama, et paljud potentsiaalsed partnerid liiguvad ringi ajal, mil sina voodis teist külge pöörad…
Suhted vajavad aja ja energia panustamist, eriti, kui need on varases faasis. Kui sul aega ja energiat ei jätku, on targem oodata, kuni elu muutub.
Suhete sõlmimiseks ja arendamiseks ei pea kõik juba täiuslik olema. Küll aga peab elus leiduma teatud kogus stabiilsust, mida teisele inimesele pühendada. Kui sa ei saa kunagi pikalt ette teada, millal ja kui palju täpselt vaba aega on, või pead alatasa kiiruga kuhugi startima, on väga raske midagi uut ja püsivat alustada.
Sa pole lihtsalt valmis
Vahel pole me kohtingutel käimiseks lihtsalt valmis, isegi, kui väga tahaksime olla. Sellist seisundit võib oodata näiteks pärast lahkuminekut, kuigi sõbrad ja tuttavad tõenäoliselt innustavad uuesti alustama – eriti, kui sind maha jäeti.
Aga eri põhjuseid võib olla terve müriaad. Sa võid ise tunda, et peaksid olema eksist juba üle saanud, sest nii kaua südant valutada on ju naeruväärne. Või siis sunnid end kohtingutel käima, sest arvad, et peaksid tahtma juba taas kohtingutel käia. Võib-olla olid nii kaua suhtes, et ei oskagi enam päris üksi olla. Või surud kellelegi teisele suhet peale, sest enda ebakindlus ei luba rahulikult võtta ja lasta asjadel normaalses tempos areneda. Või siis ei teagi, mida täpselt tahad, ning otsustad võtta, mis iganes hetkel keegi pakub. Või siis meeldib lihtsalt mõte armastusest ja suhtes olemisest.
Selge on igatahes see, et ühiskond survestab meid mitte üksi olema ja kaaslast leidma. Kui sa pole suhtes, siis sul lausa peab midagi viga olema.
Aga üksiolemisel võib olla suur väärtus. See võimaldab sul keskenduda enda lähemalt tundmaõppimisele. Et mitte varasemaid vigu korrata, peab eneseteadlikkus kasvama. Ja selleks ei pruugi kellegi teise kõrval lihtsalt aega ega energiat jääda.