Möödunud laupäeval algas taas kevad, mis on teadupärast hea aeg tutvuste otsimiseks ja pikaajalise kaaslase leidmiseks. Päevad venivad taas pikemaks ja soojemaks, inimesed muutuvad rõõmsamaks ja aktiivsemaks, õhus on – nagu laulusalmis öeldud – armastust.
Aga mis kevades nii erilist on, et see kaaslase leidmiseks nii hea aeg on? AmoreMi otsustas vastates läheneda teaduslikust vaatenurgast ehk mitte pelgalt arvamuste põhjal. Uurisime, mida on samal teemal öelnud teadlased ja elukutselised suhtenõustajad.
Faktipõhiselt on kevades armastuse hooaja nägemisel täitsa realistlik põhjus. Selle põhjuse nimi on dopamiin, kinnitab füüsilise antropoloogia tunnustatud teadlane Helen Fisher.
Dopamiin on kemikaal, mida aju kasutab, et panna inimest erinevaid asju tahtma. “Armastusega on meie kehas seotud ka teisi süsteeme, aga mis puudutab värsket armumist/armastust, on selle peamine põhjus just dopamiin,” ütleb Fisher. “Kui seda keerleb teie sees piisavas koguses, tekib teis valmidus armuda, ja seda tugevalt.”
Dopamiini tekib rohkem siis, kui inimene kogeb elus uut, mitte ei ela rutiinis. “Ja kevades on ju nii palju uut. Nii palju rohkem värve, lõhnu… Inimesed võtavad riideid seljast vähemaks, nii et näete ka inimesi rohkem. Nii palju uusi stiimuleid, et aju elavduks ja rohkem dopamiini toodaks,” kinnitab ta.
Varasemast on teada, et kui inimese ajus on palju dopamiini, annab selle skännimine samasuguse pildi nagu narkomaanide puhul. Mis ei üllata, kui võtta arvesse, et dopamiin paneb meid end hästi ja eufooriliselt tundma.
Dr Fisher on armastust ja inimestevahelist kiindumust puudutavates uuringutes üks enim tsiteeritud autoreid. Ta on avaldanud armastuse kohta mitu raamatut – neist kuulsaim “Why We Love: The Nature and Chemistry of Romantic Love”. See ilmus 2006. aastal ka eesti keeles, kandes pealkirja “Miks me armastame? Romantilise armastuse olemus ja keemia”.
Aga kuidas sobiv kaaslane üles leida? Osa sellest põhineb isiklikul valikul, aga ka siin on juhiroll meie ajul, mis sõelub võimalikke kandidaate juba sellisel tasandil, kuhu inimene oma teadliku tajuga päris ei ulatu (ehk siis alateadlikult).
Mitmed uuringud on aja jooksul näidanud, et naised eelistavad kaaslaseks meest, kelle geenid on nende omadest erinevad. See on hea selleks, et järglastel tekiks vähem geneetilisi haigusi.
Kuidas see toimib? Naiste lõhna- ja maitsemeel on tundlikud meie immuunsüsteemi korraliku toimimisega seotud geenikogumile, mida tuntakse MHC-geenidena (teaduslikuma kohmaka nimega peamine koesobivuskompleks). Teadlased arvavad ka, et naiste aju leiab geenikattuvuse kohta infot meeste süljest. Naine saab sellest ise aru nii, et suudlemine kindla mehega võib olla imelik või suisa külmaks jättev.
Kui rääkida veel aastaaegade mõjust keemilistele protsessidele meie sees, siis kevad ning sellega tulevad valgus ja soojus mõjuvad kahtlemata hästi.
Näiteks valdav enamik D-vitamiinist pääseb kehasse päikese käes olemisest, pillide kujul on seda tunduvalt raskem omastada. Ka virgatsainet serotoniini tekib rohkem valgel ajal, mis innustab meid teiste inimeste lähedust otsima ja seda ka alal hoidma.
Pimedas toodab organism rohkem melatoniini, mis soodustab magamist, aga lisaks uimast olekut ja üldist letargilisust. Nii et kevadel on meie valmidusele tutvusi otsida otsene positiivne mõju!
Neid tähelepanekuid toetab ka suhteterapeut dr Jane Greer oma mõtisklusega, et sügisel ja eriti talvel kaldume kinni hoidma ka suhetest, mida ei pea sisimas tingimata päris õigeks, sest väljas on liiga külm ja pime, et tahaksime hakata midagi uut alustama. “See muutub kevadel, mis meie tuju parandab ning ka enesekindlust tõstab!”
Kokkuvõttes on meil sellest kindlalt võita, kui otsustame talvekülma ja -pimedust maha raputades hakata tutvusi otsima just kevadel. Sinu organism ja ka seda ümbritsev keskkond ainult toetavad seda! Isegi niisama vaba õhu käes jalutamine on esimeseks kohtinguks igati sobiv. Kasuta seda aega siis maksimaalselt enda kasuks ja ole avatud uutele võimalustele! AmoreMi tutvumisteenus on Sulle avatud 24h ja iga ilmaga! ☺