Pikaajaline lähisuhe on tervisele hea: nii järeldavad mitmed teadusuuringuid, mida sellel teemal on avaldatud. Hea suhe aitab korras hoida nii meie tervist kui ka üldist enesetunnet.
Aga kuidas kõige selle headuse kõrval ka armastusetunnet elus hoida, et partnerist ei saaks midagi hea sõbra taolist, kellega ka voodit jagatakse ja kulusid jagatakse? Loe meie kogutud näpunäiteid ja saad teada!
Soovitused pole sookesksed. Neid tasub kuulda võtta nii meestel kui ka naistel ning nii mees- kui ka naispartneri suhtes!
Pikka aega suhtes olijad ei puuduta enam üksteist, väidavad suhtenõustajad. Teise puudutamine on aga kasulik, eriti kui nahk puutub naha vastu, sest see meelitab inimaju vastavaid kemikaale juurde tootma, mis meile armumise ja armastamise tundega seostuvad.
Eriti hea, kui emblemine kestab vähemalt paar sekundit, mitte ei piirdu põgusa kallistuse ja heal juhul huultele musiga. Leidke vähemalt 2-3 korda päevas mahti pikalt kallistada!
Seda võib vaadata jätkuna eelmisele punktina, sest lähestikku magamine on tähtis täpselt samadel põhjustel. Puudutamine aitab ajul õigeid kemikaale toota, mis inimestes lähedustunnet toidavad.
Kodune elu on tänapäeval üha rohkem selline, kus toimub pidev ekraanijõllitamine ja kui keegi isegi üritab millestki oluliselt rääkida, siis pole teistel mahti.
Ekraanil elamine aitab muidugi tähtsaid asju korda saata, aga elu ei koosne ainult „tähtsatest asjadest“, mis kallite inimeste jaoks ruumi ei jäta. Lahku kasvamine võib alata just sellistest n-ö pisiasjadest.
Leppige kokku, et näiteks voodis enne magamaminekut nutiseadmeid ei kasuta ja telekat ei vaata. Või ka ühiste söömaaegade ajal.
Mõnikord on elus nii kiireid aegu, et polegi eraelu jaoks eriti aega ja partner peaks sellega lihtsalt leppima. Lühiajaliselt on see okei, eriti, kui kompenseerida seda ühise puhkuse või nädalalõpuga, mille vältel pühendute peamiselt üksteisele. Viimane ei nõua isegi kuhugi sõitmist, võite koju jääda, kardinad ette tõmmata ja voodis lesida!
Kui igapäevaselt on raske üksteise jaoks piisavalt aega leida, siis aitab, kui teete vähemalt ühiseid plaane, kus oleks esiplaanile just teie kaks. Juba sellest on kasu, et selliseid asju läbi arutada, sest mõlemad saavad siis võimaluse tunda, et nende vajadusi ja soove võetakse üldse kuulda.
Pikalt sama inimesega koos olles võib tekkida oht, et hakkad teda liiga endastmõistetavalt võtma, kuni selleni, et ja ei tekita temas enam tunnet, et tal üldse mingit erilist väärtus oleks.
See algab tavaliselt pisiasjadest, näiteks ei täna teda, kui ta sinu heaks midagi teeb, kasvõi kohvi keedab ja voodisse kätte toob, või nööbi jaki ette õmbleb.
Tänamine ei tohiks muutuda samas automaatseks: tähtis on just see südamest tänamise ja tänulik olemise osa!
Kõik see käib ka komplimentide kohta. Pikaajalises suhtes on üllatavalt kerge keskenduda ajapikku aina rohkem negatiivsele – mis partneri juures ei meeldi ja millest puudus on, solvumised, vanad lahendamata probleemid jne.
Tänamisest ja komplimentidest ei võida ainult partner, kellele need suunatud, vaid ka ütleja, sest usu või mitte, aga hea väljendamine aitab ka neid ise selgemalt näha ja tunda.
Suhe on nagu aed. Mida kastad ja mille eest hoolitsed, see ka paremini kasvab. Keskendu headele asjadele, et need saaksid rohkem eluruumi kui negatiivne.
Vallalised võivad üllatuda, kui vähe paarid tegelikult suudlevad, eriti, kui nad on pikka aega koos olnud. Aga regulaarsel suudlemisel on vähemalt sama suur tähtsus kui seksil.
Jällegi on siin oma roll mängida ajul ja kemikaalidel, mis huulte ja keelte kohtumisest uut innustust saavad. Muidugi tasuks eelistada siin pikemaid suudlusi, mitte linnu kombel nokkimist, kus kuivad huuled korraks kokku käivad.
Suhte alguses tuntav elevus põhineb sellel, et partneri kohta eriti palju ei tea ega oska seetõttu ka temaga seonduvat ette ennustada. Kui nn üllatusfaktor suhtesse tagasi tuua, heas mõttes muidugi, aitab see ka veidi algset elevust elustada.
Lühidalt: üllata oma partnerit. Ole spontaanne. Kui mitte mingil võimsal moel, siis leia kasvõi uus põnev restoran, kuhu teda õhtustama viia.
Kellegagi koos olemine ei tähenda, et te ei tohiks enam mingeid iseseisvaid huvisid olla. Vastupidi: see teeb suhtele pigem kasu, kui sind huvitavad asjad ja tegevused ka väljaspool teie ühist huviala. Eraldi tegevused pakuvad uut energiat, mida ka suhtesse kaasa tuua.
Muidugi ei maksa mõelda ainult endale, vaid austada ka partneri hobisid ja vajadust midagi sinust eraldi ja iseseisvalt korda saata.
Eelmisele vastukaaluks: on hea, kui partneritel on ka mingi ühine kirg või huviala, millega ühiselt tegeleda.
Uuringute põhjal peavad sellised paarid kauem vastu, keda huvitab mõni sarnane asi või valdkond. See ühine asi võib olla lapsed, aga ka kodu renoveerimise projekt, äri vms. Ühiselt millegi nimel töötades lisab see väärtust ka suhtele.
Ühine seltsielu, kasvõi teise paariga ühisele kohtingule minek mõjuvad värskendavalt. Võite näha teineteist natuke tavapärasest erinevas valguses ja võite teda jälgides isegi taasavastada, mis temas täpselt oli, mis pani algselt huvi tundma.
Pikaajalises suhtes olles on vaja rahuldada kaht väga erinevat ja vastakat vajadust: esiteks tunnet, et meil on teise inimese seltsis turvaline ja ta toetab meid; teiseks vajadust värske järele.
Tundub üllatav, aga mõlemaid saab rahuldada ka sama partneriga. Seda võimaldab näiteks temaga jätkuv flirtimine, kuigi selleks pole tingimata enam vajadust, sest suhe on juba alanud.
Kui seda piisavalt innustunult teha, tunneb sinu elevust ka partner. Peamine on leida viis, kuidas see tundub mõlemale mugav ja lõbustav. Mängulisus aitab suhet elus hoida.
Seks võib ju tore asi olla, aga sellele ei tohiks järgnema omaette tõmbumine. Kui pärast veidi juttu ajada, muljetada, soovi korral teist kiita ja üldse lähedane olla, siis muudab see elamuse suuremaks ja partneri armsamaks.
Läheduse väljendamine pärast seksi aitab partneritevahelist sidet kindla peale tugevdada. Kui seda üldse pärast seksi ei soovi, on see pigem halb märk.
Armastuse püsimise tähtis komponent on turvalisus – teadmine, et teine on sinu jaoks olemas. See tõstab enesetunnet ja enesehinnangut ning tekitab partneri suhtes ühtlasi tugevamaid tundeid.
„Olemas olemine“ algab, nagu kõik muugi, pisiasjadest. Eelmiste punktide põhjal näidet tuues: ära ole kodus kogu aeg telefoniekraanis kinni, vaid pööra tähelepanu inimesele, kes su kõrval on.
Iga päev pole pidupäev. Ära looda, et iga päev tema kõrval on parim eales ja partner vastab alati su ootustele-lootustele. Ka seks pole alati võrdselt rahuldustpakkuv.
Suhtenõustajad kinnitavad, et paljud paarid satuvad teraapiasse ebarealistlike ootuste tõttu. Nad loodavad, et suudavad suhet omakujutletud suunas muuta, aga tegelikult peaksid nad alustama oma hoiakute muutmisega.