On selline ütlus, et keskendu elus sellele, mida armastad, mitte võitlusele sellega, mida ei salli. Kogemusest teame, et nii on mõnusam ja tegelikult on selline hoiak ainus, mis võimaldab midagi uut ja väärtuslikku luua.
Osad inimesest saavad sellest mõttekäigust ära. Teised on kinni jäänud.
Asi on selles, et kui inimene pole eluga rahul, siis ta mõistab ja samastub eelkõige sellega, mis talle ei meeldi. Näiteks kuulda peale valusat lahkuminekut soovitusi stiilis „lase minna” ja „liigu edasi” ei vii paljusid kuhugi, sest nad keskenduvad sellele, et kaaslast enam pole, mitte uute võimaluste märkamisele ja tervitamisele.
Aga kuidas end uuele avada? Kuidas meenutada meelerahuga midagi, mis südame pooleks lõikas? Kuidas järsku meelerahu leida, kui peas jooksevad ainult mälestus temast ja mõttemüra sellest, et mis ikkagi valesti läks ja mida see tähendab, et teil enam tulevikku pole.
Vastus: sa ei otsustagi ühel hetkel lihtsalt „lahti lasta” ja kõik, sest mõistus nõuab iga tekkinud tühimiku asemele midagi uut. Keskendu selle asemel muudele asjadele, sihtidele ja inimestele, nii et sind täitev valu enam uut toitu ei saa ning ajapikku ise vaibub ja kaob.
See on vaimselt tugevate edu alus: nad mõistavad, et muutus tuleb midagi uut ehitama asudes, mitte millegi lõhutu varemetes seistes. Sa ei keskendu mitte sellele, mida tahad vähem, vaid sellele, mida tahad selle asemele.
Mida sa siis tahad? Selle saad muidugi teada ennast ning oma tundeid ja mõtteid kuulates. See ei pruugi olla mõnus protsess, aga viib sihile. Mis on su suurimate hirmude ja mureallikate vastand?
Sa ei saa millestki lahti lasta, kui seda millegagi ei asenda. Mõni teeb seda tervislikul viisil, tegeldes sellega, millest pikemas plaanis kasu on. Teised kasutavad lihtsalt mingeid toimetulekumehhanisme, mis kokkuvõttes heaolu pigem tagasi hoiavad – näiteks veedavad järgmise aasta kodus diivanil teki all, pöial suus. Või uputavad kurbust pudelisse. Nagu isegi taipad, on tegevus sama, aga tulemused väga erinevad.
See on nagu see lastemäng, kus üks ütleb teisele, et ära mõtle valge elevandi peale. Seda kuuldes on raske valgele elevandile mitte mõelda või üldisemalt millelegi muule keskenduda, pigem mõistus sellises olukorras justkui takerdub. Aitab ainult see, kui teadlikult mõte muule suunata.
Nii et elumuutust soovides ära keskendu sellele, mida tahad vähem, vaid sellele, mida tahad enam. Näiteks kaalukaotust püüeldes ära keskendu kalorite lugemisele ja teatud toitude või snäkkide meeleheitlikule vältimisele, mis on väga pingutav, vaid tervislikumale toidule, rohkem liikumisele, korralikult puhkamisele ja üldse positiivsematele mõtetele enda kohta.
Ära püüa minevikust „vabaneda” või oma suurimaid hingearme ja ärevusi „ravida”. Keskendu inimestega suhtlemisele, uute oskuste omandamisele, põnevate kogemuste otsimisele ja üldse sellistele tegevustele, mis hea tunde tekitavad. Kui suudad seda soovitust ausalt järgida, hakkab peagi parem, lubame.
Sa ei saa eeldada, et ebameeldivale keskendudes jõuab kuidagi võlujõul su ellu see, mida tahad. Su ebamugavustunne on su suurima soovi varjukülg – mõtle, mis on ebamugavust tekitava tunde põhjus ja keskendu selle vastandile.
Näiteks kui tahad vähem kaaluda, keskendu tervisele. Kui tahad vähem võlga, tee valikuid, mis toovad ellu rohkem stabiilsust ja vabadust. Kui tunned ärevust, otsi tegevusi ja seltskonda, mis meelerahu toovad.
Sa võid varemolnut taga nutta nii palju kui soovid, aga kui soovid tõesti sellest üle saada, siis pead selleks keskenduma hetkele nüüd ja praegu ning mida sel pakkuda on. Ja mitte lihtsalt keskenduma, vaid sellesse pea ees sukelduma, nii et sul ei jagu enam vaimset energiat minevikku esikohal hoida.