Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Armastav paarike jalutab

Suhtekuld: 9 asja, mis aitavad suhtel püsima jääda

Mis teeb suhte väärtuslikuks ja aitab sellel püsima jääda? Lühidalt see, kui partnerid nii otsustavad ja selle prioriteediks võtavad. Õnnelikku ja kestvat suhet ei saa leida – see tuleb ise luua. 

Selles moodsas maailmas, mis näib hindavat kiirust, värskust ja koheseid tulemusi pingutamise ja pühendumise asemel, võib eelnev kõlada nagu tobe ja vanaaegne jutt. Paraku nii see on, oli enne ja on ka edaspidi. 

Kui sind huvitab, millised on need alussambad, millele mõnel õnnestub õnnelik suhe rajada, siis oled avanud õige artikli. AmoreMi toimetus jagab suhtekulla saladusi nüüd ka sinuga.

Avatus

Teineteise suhtes peab avatud olema – kehtib absoluutselt iga paari kohta, eriti kui teineteist valinud kaks inimest on üsna erinevad. Te ei pea samu asju hindama, kõiges nõustuma ja võite ka tülitseda, ent kui sellest ei aita ühiselt läbi minna avatuse toel, siis satub suhte kestvus küsimärgi alla.

Jagage teineteisega endas leiduvat – mõtted, tunded, ideed. Ja ärge eemalduge teineteisest, kui selline avatus alguses raskusi tekitab. Pikas plaanis seob teid armastus, aga armastus ilma enda avamiseta ja ka avatuks jäämiseta pole lihtsalt võimalik.

Mängulisus

Valmidus ja võime teineteise seltskonnas naerda ja naljatada on suhetes vahel üsna alahinnatud, sest tundub armastuse kõrval veidi kohatu mainidagi. 

Tegelikult aitavad huumor ja naermine koos partneriga lõdvestuda ja sellist rahulikku ühisruumi luua, kus ka raskemate teemade koos läbitöötamine on tavalisest/senisest positiivsem. Ilmaasjata ei soovitata elu huumoriga võtta, sest nii on kergem.

Usaldus

Ükski suhe ei saa tugevamaks muutuda, kui selles puudub usaldus – eriti armusuhted. Kui peaksime valima ühe asja, mida tugeva ja kestva suhte alussambaks seada, siis valiksime usalduse. 

Osa sellest on vaja muidugi välja teenida – oma partnerit ja suhet austavate sõnade ja tegudega. Osa sellest on peidus aga sinus endas, ei sõltu välisteguritest ja tuleb endasse kaevudes üles leida, et anda suhtele võimalus sügavamaks muutuda. See on põhimõtteline usaldus partneri ja suhte väärtuse vastu, ilma milleta võidki jääda kahtlema ja kahtlustama ka siis, kui pole selleks mingit põhjust.

Valmidus anda

Elu kirjutamata reegel on “anna – siis võid saada”. Siin pole mõeldud kaubatehingut, vaid valmidust inimestega su elus kõike tähtsat jagada, mida sul anda on, materiaalsetest hüvedest armastuseni. Kui sa suudad seda ilma sisimas mõtlemata, et mis kasu tõuseb sellest sinule, oled õigel teel. Maailm on sinu peegel – kui näed kõiges tehingut, siis kujuneb selliseks ka su armuelu.
 
Lahkus

Suhetes tekib erinevaid väljakutseid, aga üks tabab kõiki suhteid ja puudutab mõlemat partnerit. See on lahkus – täpsemalt kui avatuks ja positiivseks suudad sa jääda olukorras, kus tuleb esile kõik, mida näed suhte/kaaslase puudujääkide, miinustena või väljakutsetena.

Iga kitsaskohta kahe inimese vahel võib kujutleda täituva peekrina. Kuni see pole täitunud, suudate leppida paljugagi. Kui see aga täis saab ja üle voolama hakkab, kujuneb see probleemiks, mida ei saa eirata. Taolises olukorras on suutlikkusest lahkeks jääda palju kasu. Sest suhe, kus ükski peeker kunagi täis ei saa, kuulub ulmevaldkonda.

Oma ruum

Ükspuha kui kiindunud ja “kokku kasvanud” te olla võite – inimene vajab oma ruumi ka tervislikus suhtes. See ei tähenda tingimata, et peate teineteisest füüsiliselt kaugenema, kui ei taha. 

Kui aga säilib vajadus oma ruumi järele, märgib see inimeste vaimset küpsust, mis seostub teadmise või äratundmisega, et armastus ja õnn algavad su enda seest. Teised võivad sellele omalt poolt kuhjaga lisada, aga nad ei saa seda anda, kui sa pole seda endast esmalt ise üles leidnud.

Paindlikkus

Vaimne paindlikkus selle suhtes, milline elu on ja mida kaasa tuua võib, on kvaliteetse suhte üks alus. Elu on pidevas muutumises ning kuna paljud muutused ole tingimata sellised, mida ise valiksime, aitab nendega toime tulla ainult see, kui lõpetad pidevalt vastuvoolu ujumise ja lased end suure voolu poolt kanda.

Paindlikkus ilmneb ka selles, kui hästi suudame leppida suhte või partneri puudujääkide/miinustega. Sest kui suudad millegagi toime tulla ilma võitluseta, on lootust seda ajapikku muuta või uuele rajale suunata.

Pühendumine

Kuidas mõned suhted nii kaua püsivad? Sest inimesed pühenduvad sellele. Millegi kestmises on alati teatud roll ratsionaalsel otsusel selle juures püsida ja lihtsalt mitte alla anda!

Pühendumisoskust ja -võimet on inimestel muidugi erinevas koguses ning alati ei jaksaks tugev olla vist keegi. Õnneks saab tugev olla kordamööda, et suhet tormisel merel rahuliku sadama poole tüürida. Tugevust aitab hoida/kasvatada esimesena toodud punkt – avatus. Kes püsib partneri ja suhte vastu avatud, saab võimaluse läbi tulla paljustki.

Tänulikkus

On üllatav, kui ruttu võime hakata meie ellu saabunud väärtusi endastmõistetavaks pidama ja kaotada tänutunde, et need üldse saabusid. Kui aga võime tänu tunda kaob, siis kuidas saab teist inimest ja suhet üldse piisavalt hinnata? 

Partnerit ei pea kogu aeg kätel kandma või meelituste ja kingitustega üle kuhjama, aga tähtis on talle märku anda, et oskad teda hinnata. Kuidas ja kui tihti, sõltub juba konkreetsetest inimestest. Kui aga selleks demonstreerimiseks sisemist valmidust ei tunne, on see ohu märk suhte tuleviku kohta.