Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Armas paar esmakohtingul

Inimesed hindavad sind tutvudes 2 asja põhjal

On laialt teada, et esmamulje on tähtis, see kujuneb ruttu (usutavasti esimese 90 sekundi jooksul peale kohtumist) ja inimestel tekib sinust mulje ka siis, kui üritad end peita või enda kohta võimalikult vähe välja näidata.

Aga millest esmamulje koosneb? Eksperdid ütlevad, et kahest asjast.

USA ülimaineka äriülikooli Harvard Business School professorid Amy Cuddy, Susan Fiske ja Peter Glick uurivad esmamuljete kujunemist ja olemust juba rohkem kui 15 aasta jooksul ning annavad sellest ammendava ülevaate.

Cuddy ütleb oma hiljuti ilmunud raamatus “Presence” (vaata amycuddy.com/presence), et tutvusi sõlmides inimesed küsivad endalt ja vastavad ruttu järjest kahele küsimusele:

  • Kas ma saan teda usaldada?
  • Kas ma saan teda austada?

Neid võib nimetada inimliku soojuse ja kompetentsi mõõtmeteks. Mida ligipääsetavam ja asjalikum tundud, seda parem!

Paljud usuvad, et kompetentse mulje jätmine on kõige tähtsam, eriti töökohtumistel. Peamine on ju näidata, et oled taibukas ja andekas.

Cuddy aga ütleb, et inimlik soojus läheb uue tuttava puhul rohkem korda ja on kõige tähtsam tegur, mille poolest tutvusi sõlmides silma paista. Evolutsioon on seda mõõdet soosinud, sest juba ellujäämise seisukohalt on esmalt tähtsam teada, kas usaldad teist lähedale lasta, mitte kui andekas ta on.

Juba koopainimene võis teist koopainimest hinnata esmalt selle põhjal, et kas võib ta lähedal magama jääda ja tervena ärgata, ja alles järgmiseks selle põhjal, kas teine oskab ikka näiteks lõket teha.

Lühidalt, komptetents on väga tähtis, aga see muutub väga tähtsaks alles siis, kui usaldus on juba tekkinud.

Seetõttu võib püüd võimalikult enesekindlat ja oskajat muljet jätta hoopis negatiivselt mõjuda, sest võõrastel tekib vähem soovi sinuga isiklikku sidet luua. Sa ei tundu lihtsalt nii kergesti ligipääsetav.

Nii suhetes kui ka tööalaselt on mõistlik rõhuda usalduse loomisele, sest ilma selleta sa väga kaugele ei jõua. Hullemgi veel, kui ilma usaldavat sidet loomata oma tugevustele rõhud, võid hoopistükkis manipuleeriva mulje jätta.

Soe ja usaldusväärne inimene, kes on ka tugev, äratab imetlust. Aga tugevus mõjub teistele pigem ohtlikuna – senikaua, kuni nad sind on usaldama õppinud.