Paljud meist pole tähtsa suhte lõppemise järel valmis kohe oma eluga “edasi liikuma” ja järgmist tõsist partnerit leidma.
Ja ei peagi olema – sinu esmane ülesanne on uut sind tundma õppida. Taas üksi jäädes on tõenäoline tunda, et oleme endale “võõraks jäänud”: paremal juhul arenenud, igal juhul muutunud. Uue endaga tuttavaks saamine nõuab tööd enda kallal ja muidugi aega.
Valmidus edasi liikuda sõltub eelkõige sisemisest tundest. Nii endalt küsigi: “Kas ma olen VALMIS edasi liikuma?”.
Kui oled enda vastu aus, siis annab õigest vastusest sellele küsimusele märku juba esmane reaktsioon kõhus või südames. Kui pead teema üle aga siiski pikemalt mõtisklema, hinda oma kohtinguvalmidust järgnevate tegurite põhjal.
Sa tunned end taas iseseisvalt
Mida rohkem sind partnerist ilmajäämine vapustas, olgu siis lahkumineku, lahutamise või kasvõi tema surma tõttu, seda enam tasub pidurile vajutada ja enda hingelist seisukorda uurida.
Harju tõsiasjaga, et kellegagi koos olemine on sind muutnud, sa pole enam see inimene, kes sa olid enne ja sa pead üksijäämise šokist üle saama.
Ära otsi ruttu asenduspartnerit, kes sind lohutaks või “korda teeks”. Parem enesetunne naaseb, kui oled saanud uut olukorda ja uut ennast nii-öelda läbi seedida.
Sa ei tunne end süüdi
Süütunne on kindel märk, et peaksid seisatama ja asjad enda jaoks läbi töötama. Näiteks, kui kohtad kedagi uut ja meeldivat ning tunned end süüdi, et ta sulle meeldib või te kohtingutel käite, suudlete, magate jms.
Uude suhtesse ei saa minna kui vana suhe peas veel pingeid krutib. Uued suhted alaku puhtalt lehelt ja meeldiva enesetunde pealt!
Sa ei tunne (enam) viha
On täiesti normaalne tunda suhte lõppemise osas ja endise partneri vastu mitmesuguseid tundeid, kaasa arvatud viha. Näiteks oled ka mingi ajaperioodi möödudes ikka vihane, et tabasid teda petmas.
Viha on ohtlik kaaslane, sest tekitab sõltuvust. Kui seda hinges tunned, püüa sellest lahti lasta ja vabaneda, mitte ära hoia teadlikult kinni.
Viha võib mõnel juhul tunduda parim, mida olukorra suhtes üldse tunda võiks, aga see ei vii sind edasi. Ja just seda oleks sul vaja teha, kui tahad taas kunagi kohtinguvalmis olla.
Sa ei hinda uusi partnereid võrdluses eksiga
Teatud määral on võrdlemine muidugi loomulik ja normaalne, sest me tahame õnnelikud olla ja elus häid valikuid teha; võrdlemine aitab ju vigadest õppida ja tulevikus paremaid otsuseid teha.
Pidev võrdlemine muutub aga takistavaks ja aitab minevikku kinni jääda. Rääkimata sellest, et see võib partnereid eemale peletada, kes tunnevad, et nad pole suhtes sinuga kahekesi, vaid jagavad teie intiimset ruumi “kummitustega” – inimestega, keda kohal pole, aga kes pole ka lahkunud.
Sa suudad ka üksi eluga rahul olla
Kas elu tundub nauditav ka siis, kui sa oled üksi? Kas sa täidad lihtsalt suhtest tühjaksjäänud aega või tunned elust rõõmu ja oled südame avanud uutele võimalustele, mida see kaasa toob?
Ilmselt keegi pole kogu aeg üksi olles õnnelik. Aga kui suudad elu ka vallalisena nautida, siis on see soodne lähtepositsioon üldse uutele suhetele mõtlemiseks. Uue kaaslase leidmine on tavaliselt lihtsam ja loomulikum just sellisest lähtepositsioonist. Kui sa täna veel ei tunne end üksi olles päris vabalt, siis tasub selle teemaga põhjalikumalt tegeleda.
Kas oled teistele emotsionaalselt avatud?
Hea uudis: emotsionaalselt avatud olemine on sinu enda valik. Halb uudis: tihti oleme selle valiku teinud juba nii ammu, et ei suuda seda lihtsalt tahtmise peale muuta.
Kui algne otsus oli end teiste jaoks sulgeda, siis on pärast pikka “harjutamist” ülimalt raske taas korraga avaneda.
Võimalus end emotsionaalselt avada seostub üldjuhul kahe asjaga: kas suhtest on möödunud piisavalt aega ja kas sa oled üldse valmis avanema. Kui tunned, et pole päris valmis, ei pea ka paaniliselt rabistama. Praegune seisund ei kesta igavesti.
Kas suudad teisi usaldada?
Kes poleks kogenud seda, kuidas teised valetavad, meid ära kasutavad või muul viisil meiega halvasti käituvad. Kas halbadest kogemustest tasub õppida? Kindlasti. Kas peaksid eeldama, et kõik inimesed on samade vigadega? Kindlasti mitte.
Usaldust ei maksa laiali jagada kergekäeliselt nagu religioosset brošüüri, aga kui tahaksid teisi inimesi oma ellu laskma, pead olema valmis neid mingil hetkel siiski usaldama.
Kui tõesti valmis oled, siis sa lihtsalt tead seda!
Sõbrad, pere ja kaaslased hakkavad üksikuid inimesi tihtipeale innustama ja isegi sundima, et nad endale uue partneri leiaksid.
Kas sa tõesti oled valmis? Kui kahtled, tee enda peal hingeline “sinikatest”. See käib samamoodi nagu kehaline variant. Tead küll, oled mingi kehaosa ära löönud ja vajutad sellele või pigistad seda kohta, et teada, kas on veel valus.
Hingeline “sinikatest” käib umbes samamoodi. Mõtle millelegi, mis endise partneriga seondub ja sulle kunagi tähtis oli. Kui sellest mõtlemine ebamugava tunde tekitab või koguni haiget teeb, siis tundub hingeline sinikas veel mitte päris paranenud.