Inimest võivad hirmutada paljud asjad, aga eraldi koht – ütleme aukoht – kuulub sellele, mida võib kokku võtta sõnaga “ebakindlus”.
Selle sõnaga võib seostada kõike ja kõiki meist väljaspool asuvat, mille üle meil kontrolli pole. Kui enda vastu aus olla, tuleb tunnistada, et ebakindlust on elus teinekord palju, eriti praegusel pandeemia-ajastul. Ja eriti mis puudutab inimsuhteid, sealhulgas tutvuste otsimist.
Eneseabiguru Tony Robbins on öelnud umbes nii: suhetes on alati palju ebakindlust, sest me ei saa teise inimese südant kontrollida – ega ausalt öeldes ka enda oma.
Kuna AmoreMi on suhteportaal, siis keskendumegi järgnevas artiklis just ebakindlusele suhetes ja kuidas sellega õppida toime tulema. Ikka selleks, et rahuldavamaid kohtinguid kogeda ja kiiremini hea partner leida.
Suhtenõustajad mainivad üsna palju, et inimesed kurdavad oma partnerivaliku üle – ei tea, kas on ikka õige inimesega suhtes või teevad õige valiku end mingi kindla isikuga end sidudes.
Kas ta on ikka minu jaoks sobiv? Kas mina olen tema jaoks piisavalt hea? Õnnelik on see, kes pole kummagi teema üle juurelnud.
Meie vajadus kindluse ja stabiilsuse järele on mõistetav. Muidugi tahame end teiste eest varjata, et mitte haiget saada. Paradoksaalsel kombel aga on oma sisemise ebakindlusega rahu tegemine just see strateegia, mille peame valima, et suhteid paremaks muuta.
Kuidas seda teha? Siit mõned suunised.
Püüa vabaneda eeldustest
Elus pole garantiisid. Tutvusi otsides aga miskipärast tahame ja nõuame neid, justnagu nõudmine aitaks midagi sellist saavutada.
Inimesed ütlevad: “Ma pean kinnitust saama, et sobime kokku, enne kui end avan.” ja “Ma vajan kinnitust, et ta pole nagu mu eks.” ja “Mis siis, kui ma ei kohtugi oma hingesugulasega, kuna olen end juba sidunud vale inimesega?”.
Eeldustest on raske vabaneda. Mida sa aga teha saad on neisse teadlikult vähem uskuda. Lisa iga eelduse järele “vähemalt tundub nii”, “aga tegelikult ma ei tea” vms.
Kui seda väikest mõtteharjutust piisava tõsiduse ja pühendumusega teha, võid peagi tunda, kuidas eelduste raudne haare lõdveneb ja sul tekib võime neid kahtluse alla seada.
Kahelda võib, aga keskendu praegusele hetkele – suhtlemisele just selle kaaslasega, kelle kasuks oled otsustanud. Küsi endalt ainult üks küsimus: kas mul on siin ja praegu temaga hea? Kui vastus on jah, annab see piisavalt põhjust edasiliikumiseks.
Keskendu sellele, mida saad kontrollida
Hirm ja ärevus viivad meie tähelepanu mingisse abstraktsesse tulevikku, mida ei pruugi tullagi. Kui aga keskendud kohtingul sellele, mida tõesti saad kontrollida, nihkub su jõupunkt tagasi olevikku – ehk hetke, kus viibid siin ja praegu.
Kohtingul käies saad näiteks kontrollida: kui palju ja millal endast jagad (et asjad ei liiguks liiga aeglaselt ega ruttu) / kui ruttu kaaslasega intiimseks muutud (seda eraldi vaimselt ja füüsiliselt) / kui palju sa talle mõtled, kui üksi oled (ülemõtlemine võib hirmu juurde tekitada) / kui palju sa tema kõrvalt oma isikliku elu ja asjadega edasi tegeled (et mitte suhtesse kaduda) jne.
Omale sobiva tempo valimisel on tutvusi otsides mitmeid plusse. Kontrolli seda, mida suudad, ja jäta muu rahule, et elu saaks ülejäänud ise paika seada.
Keskendu andmisele, mitte võtmisele
See võib tunduda pealtnäha tobe soovitus, sest miks sa peaksid kohe andma hakkama, kui kaaslane veel suhteliselt võõras on ja pole oma väärtust tõestanud, eks. Aga stopp! Juba sa keskendud eeldustele, mitte sellele, mida kontrollida saad.
Selle asemel küsitle ennast. Kas ma võiksin tema jaoks õige olla? Kas ma tahan teda õnnelikuks muuta? Kas ma üldse võiks temast sügavamalt hoolida? Kas ma võiksin tema õnnest ka ise õnnelik olla? Kas ma tunnen temast puudust, kui me koos pole?
Selline lähenemine liigutab fookuse parimale, mida temas näha võid – selle asemel, et juurelda võimaluste üle, et mis võiks valesti minna.
Lõppude lõpuks minevik pole enam kättesaadav, tulevik on illusioon ja ainuke, mida saame kasvõi natuke kontrollida, on praegune hetk.
Me saame valida oma käitumist, reaktsioone ja valikuid. Vali siis kahtlemise asemel parima otsimine, mis kaaslases ning teie kahe vahel olla võib! Vali usaldus, kuni ta pole näidanud, et tema usaldamine oleks vale!