Maailm on pandeemiast hoolimata suhteliselt avatud ja inimesed kasutavad võimalust välismaale tööle või õppima minna. Ka on päris palju suhteid, kus inimesed on küll paar, aga elavad eraldi. Kas sellist tüüpi suhe võib üldse toimida, kus te vahepeal kuigi palju päriselt ei kohtu?
Ühest küljest on vähem rutiini ja pingeid, mida normaalsesse suhtesse tavaliselt lisandub pikapeale. Teisalt – mis suhe see on, kui sa ei saa oma elu teise inimesega jagada, sest ta on ära. Jah, meie kahe käsutuses on kõik moodsad suhtlusvõimalused nagu telefoni- ja videokõned ning chat, aga teda siiski pole sinuga…
Hea uudis on, et vähemalt suhteuurijad on korduvalt nentinud, et kaugsuhe võib toimida küll ja püsida kauem konfliktivaba kui tavasuhted. Lõppude lõpuks loeb enim just kahe inimese sisemine valmidus suhtes püsida kui välised tegurid nagu füüsiline distants.
Kaugsuhete kasuks räägivad uuringute põhjal kaks asja: 1) suhtesolijad julgevad teineteisega avalamad olla, sest eemalt on raskem tülitseda ega pea ka võimalikku mossitamist taluma 2) kauem püsib selline idealiseeritud nägemus partnerist, millega üldjuhul suhtesse minnakse.
Esimest punkti võib seletada ilmselt mitmel erineval moel, aga ka sellega, et kaugsuhe nõuab rohkem pühendumist ja kui inimesed juba selle valivad, siis nad näevad ka veidi rohkem vaeva. Selle tulemusel võib kasvada nendevaheline lähedus ka ilma füüsilise distantsita, mis toob kaasa valmiduse end rohkem jagada.
Kui edukaks kaugsuhe tegelikult kujuneb, sõltub ikkagi konkreetsetest inimestest ja nende valmidusest sellist suhtevormi proovida. AmoreMi toimetus julgeb omalt poolt aga välja käia ka mõned asjatundjate soovitused, mis aitavad kaugsuhtel püsida ja terveks jääda.
Kasuta tehnoloogiat
See võib tunduda endastmõistetav soovitus, kuna kaugel viibiva väljavalituga suhtlemiseks on nagunii ju vaja digitaalsel viisil suhelda, olgu siis teksti, pildi või video teel. Aga kasuta tehnoloogiat laiemalt kui lihtsalt info edastamiseks.
Räägi oma mõtetest ja tunnetest, kui vastav tuju tekib ja kinnita talle, et hoolid temast, kui õrnushetk peale tuleb. Sa ei peagi selleks kaaslast kohe samal ajal tabama, võid talle jätta sõnumi või faili, mille ta arvutis või telefonis omale sobival ajal käivitab. Mõnikord ongi toredam avastada, et sulle on tore, armastav sõnum jäetud, kui otseselt suhtlusvajadust pole, aga kaaslasele mõtled ikka.
Püsi pühendunud
See soovitus on tähtis ilmselt igasuguses armusuhtes, aga muutub isegi tähtsamaks kaugsuhtes. Püsi pühendunud! See ei tähenda, et sul ei tohi parajasti üksi olles üldse mingit oma elu olla, aga püüa ka vältida “vallaliseelu”.
Teisisõnu, ära käitu nagu siis, kui oleksid vallaline. Kui keegi sulle meeldima hakkab, ära kutsu teda kahekesi aega veetma ja loobu ka võimalikest kutsetest tema pool.
Väldi tegevusi, mis võiks mõtted oma partnerilt liiga kergesti eemale viia. On täiesti okei sõpradega või tuttavatega näiteks välja aega veetma minna, aga palju riskantsem on hakata võõrastega “nalja pärast” flirtima, näiteks sensuaalselt tantsima.
Elu toob kiusatusi ka parimates suhetes, ära tekita neid ise juurde, kui oled otsustanud tugev olla. Ja kui kiusatusi on liiga palju, küsi endalt tõsiselt – miks sa kaugsuhte üldse valinud oled?
Pange plaan paika
Hea võte teineteise pühendumust testida on panna kohe kaugsuhte alguses või selle eel paika plaan, et mis teist edasi saab, kui tekib võimalus jälle püsivalt koos olla.
Kas te soovite näiteks pere luua või hoolite teineteisest nii palju, et ei kujuta pikas plaanis ettegi eraldi olemist? Mis on see lõppvaatus, mille poole te tüürite, kui kaugsuhte kasuks otsustate? Kui kaua see eraldi olemise etapp üldse kestab?
Sellised küsimused võivad tunduda ebamugavad ja tülikad, aga parem on, kui need läbi arutate. Palju raskem on pühendunud olla mingi täiesti abstraktse, defineerimata ühise tuleviku nimel.
Plaanige ühiseid tegevusi
Ärge jätke kohtumis- ja suhtlusaegu lihtsalt niisama õhku. Liigne planeerimine röövib suhtelt muidugi loomulikkust, mida te kindlasti ka ei taha.
Aga see pole ka hea lahendus, et “suhtleme, kui mõlemal tuju tuleb”, sest eraldi elades tekib niigi oma “mull”, kuhu kaaslase ei kuulu. Mida enam sa kogu elu ainult oma suva järgi planeerid, seda rohkem ka kipub see mull suurenema.
Kui igatsus ikka päris suureks läheb, rääkige ja planeerige ka, mida teete, kui taas päriselt kokku saate. Ja miks mitte planeerida näiteks ühiseid videoõhtuid, kus mõlemad panevad sama filmi peale ja jätavad videokõne käima, nii et saab seda koos vaadates ka mõtteid vahetada.
Kokkuvõtteks. Kaugsuhe toob omad väljakutsed, aga ka omad plussid – raskustest ei pääse ükski suhe. Lõpuks on tähtsaim, kui väga te kaks tahate selles suhtes olla. Püsi kaaslasele ja suhtele pühendunud ja naudi head, mida toob, et just see inimene su elus on.
Mis puudutab asju ja tegevusi, mida endale üksi olles lubada, kehtib siin suhteekspertide väärt soovitus: ära tee midagi, mida sa ei tahaks, et kaaslane hiljem sotsiaalmeedias näeb!