Karm tõde on, et enamik suhteid ei jää püsima ja ka enamik abielusid kas lõpevad lahutusega või kaovad partnerite vahelt head tunded ja edasine koosolemine püsib muudel põhjustel, kui üldse.
Miks see nii on? Mis on meis sellist, mis lausa paneb valesid kaaslasi enda kõrvale valima ja ka valest valikust pahatihti liiga kaua kinni hoidma?
Vastuse võib kokku võtta ühe sõnaga: silmaklapid.
Kaaslase valik põhineb tihti mingil lool, mida enda jaoks jutustame, ja mitte sellel, kui selgelt me teist inimest enda kõrval näeme ja mõistame. Kui need klapid ükskord eemaldame – või ka need ise ära kukuvad –, võime olla loonud juba suhte, mida tegelikult ei taha või mille juurest on raske eemalduda.
Kaaslase valik ei põhine sugugi alati läbimõeldud otsustel ja milleski veendumusele jõudmises. Me teeme seda kiirustades ja läbi kindlate eelduste, näiteks „kui ma enda kõrvale kedagi leian, siis muutub mu elus kõik paremaks” või „kui keegi minust hoolib, suudan ka ise endast rohkem hoolima hakata”.
Või siis oleme lihtsalt üksildased, ei oska üksigi olla, tahame kaaslasevalikuga kellelegi kätte maksta või midagi tõestada...
Kuidas partneri valimisel selgemini tulevikku näha? Tulevik saab alguse olevikust. Keskendu sellele, mida sa tõesti vajad, mitte loole, mis su peas suhete kohta ketrab.
Püsi teadlik sellest, mille põhjusel sa otsuseid teed – sa võid muidugi otsustada, mida iganes, aga ole teadlik, miks sa mingi valiku tegid. Mõtle läbi, kas sinu suhtesamme dikteerib miski, mis sulle pikas plaanis kasuks tuleb või mitte.
Millise tunde põhjal sa tema seltskonna ja füüsilise läheduse järele haarad? Kas see on pelgalt enesehinnangu turgutamiseks või sobite te tõesti? Kas tahad just teda või sa ei kannata lihtsalt üksiolemist? Kas sa näed temas peamiselt vahendit, kes hakkab su soove ja vajadusi täitma, või tunneksid temast puudust ka siis, kui hetkel midagi vaja pole?
Nagu öeldud, sa võid teha igasuguseid valikuid, aga mõistlik oleks selliseid teha, mis pakuvad midagi nii südamele kui ka hingele.
Kui sinu südameasju taganttõukavad tunded või tegurid selgemaks saavad, on kergem teha ka läbimõeldumaid otsuseid, mis toovad kestvamaid ja autentsemaid suhteid. Ja jätavad seljataha jäädes vähem emotsionaalset pagasit, mida endaga kaasas kanda. Keegi ei soovi, et ta partner minevikku ikka veel suuresti endaga kaasas kannab, nii et milleks seda ise lisada?
See ei tähenda, et kohtingutel käia või suhteid luua pole mõtet, kui sa juba endaga täielikult rahul pole. Keegi pole täiuslik ja kõik me tunneme vahel end üksildaselt või ebakindlalt. Aga see ei saa olla suhtesse astumise alus, kui tahad luua midagi püsivat ja väärtuslikku.
Üksildust ei ravi järjekordne keha sinu kõrval voodis, vaid see üks ja õige keha, mis su elu tähendusrikkamaks muudab. Ja kui sa ei vali partnerit oma tegelikke, sügavaimaid vajadusi arvestades, tõmbad sa endale ise silmaklapid ette.
Vali partner, keda näed selgelt ja ka tead selgelt, mida tema vastu täpselt tunned.